Odkurzacze – jaki wariant najefektywniej odkurza dom?

Nie jedynie pyłki drzew i traw są udręką dla alergików. Już w poprzedzającym artykule o pościeli antyalergicznej, zaznaczaliśmy jak ważkim problemem są licznie
żyjące w domach roztocza. W tym artykule omówimy, jaki odkurzacz sprawdzi się najlepiej w potyczce z drobnoustrojami.

Domowe porządki
Na początek trafia „tradycyjny”, którego wyróżniamy wiele typów, albo inaczej, do którego wykorzystujemy różne typy filtrów. Z filtrem HEPA, co z angielskiego oznacza że ma zwiększoną sprawność w zbieraniu cząsteczek kurzu. W obramowanie wkładany jest porowaty materiał przypominający łykowaty papier, który działa jak bibuła – zbiera z atmosfery cząstki średnicy do 0,01 mikrona, to znaczy, że może również pochłaniać gazy i opary. Skuteczność tych filtrów sięga prawie 100%!

Dalej analizujemy filtr wodny. Odkurzacz takowy ma zbiornik, w którym śmieci są namaczane lub wpadają do nalanej tam wcześniej wody. Woda zlepia drobiny, dlatego zredukowana jest ilość alergenów w wyrzucanym powietrzu, a samo powietrze jest w dodatku nawilżane oraz ujemnie jonizowane, co poprawia mikroklimat pokoju. Wygodą odkurzaczy beam jest to, że nie potrzeba do nich worków – zanieczyszczenia wylewa się do kanalizacji, a pojemnik myje – Beam firma produkująca odkurzacze centralne. Dosyć niedrogie rozwiązanie, często wykorzystywane przez ludzi mieszkających w domach prywatnych.

Mało używany parowy wytwarza parę, którą pod wysokim ciśnieniem nakierowuje się na czyszczoną powierzchnię. Para wnika głęboko, rozpuszcza zanieczyszczenia, a następnie jest wsysana przez aparat. Tym sposobem usuwa się wszystkie zanieczyszczenia pochodzenia organicznego oraz nieorganicznego, a dodatkowo sterylizuje i zabija roztocza oraz zarodniki pleśni. Należy stosować do niego wodę odkamienioną. Cechuje go duża skuteczność w niszczeniu mikroorganizmów.
Nawet jeżeli będziemy posiadać najlepsze, najdroższe i najbardziej zaawansowane technicznie ale „tradycyjne” urządzenie odkurzające, które bardzo wydajnie oczyszcza wsysane powietrze, dalej będzie ono wdmuchwiać je do pomieszczenia w którym odkurzamy. Najlepszym, ale niestety drogim rozwiązaniem jest odkurzacz (dysza do karchera) centralny – promocja na odkurzacz centralny.

Bardziej adekwatne będzie nazwanie go systemem. Prędkość powietrza płynącego przez rury ssące jest na tyle duża (do 130 km/h), że uniemożliwia osiadanie drobin i roztoczy również wewnątrz instalacji. Takiego komfortu nie da żadne tradycyjne urządzenie, nawet takie z filtrem HEPA czy wodnym. Ponadto, ogromna siła ssania urządzenia zbiera zanieczyszczenia nie tylko z powierzchni wykładzin lub dywanów, ale również z głębszych warstw, np. tapicerowanych mebli. Nie podrywa kurzu i w żaden sposób nie zanieczyszcza powietrza w sprzątanym pomieszczeniu, bo kurz i zużyte w momencie sprzątania powietrze usuwa zawsze na zewnątrz budynku. W domu wysprzątanym tym systemem, powietrze jest czyste, bez kurzu, drobnoustrojów i roztoczy. Minusem jest jedynie wspomniana już ogromna cena, dochodząca do nawet 10 000 złotych oraz instalacja, która powinna zostać wykonana w trakcie budowania domu.

Kurz domowy to mieszanka silnych alergenów, wśród których najsilniejszymi są roztocza kurzu domowego. W czasie porządków – odkurzania podłóg i trzepania pościeli – alergeny roztoczy unoszą się w powietrzu. Ten artykuł nie ma na celu wybrać najlepszego typu ani urządzenia ani filtra, ale przedstawienie ich sporej liczby różnych rodzajów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*