Aktywność w internecie wiąże się z różnorodnymi niebezpieczeństwami. Czy wiesz, jakie to zagrożenia i jak się przed nimi obronić

W ostatnim okresie coraz bardziej powszechna staje się praktyka przechowywania danych w chmurze, czyli w usługach online. Niestety, nie zawsze jest to bezpieczne, gdyż nasze dane w chmurze są wystawione na zagrożenie. Jesteśmy w stanie je oczywiście chronić, więc powstają różne systemy zabezpieczeń lub systemy weryfikacji danych.

chmura

Autor: Chris Potter
Źródło: http://www.flickr.com
Ogólnie jednak, nie da się uniknąć różnorodnych pułapek i słabości, a największą z nich zawsze pozostaje człowiek. To on w sumie tworzy największe, czasami niespodziewane ryzyko. Nie bądźmy jednakowoż źle nastawieni do tego rodzaju usług, jedynie z tego powodu, że określone wady będą oddziaływać na postrzeganie bezpieczeństwa. Najważniejsze to, ażeby osoba, która korzysta z usług online miała wiedzę, jak są one zabezpieczone, jak funkcjonują takie zabezpieczenia, jak funkcjonuje ich rola. Powinieneś pamiętać o kilku zasadach, które są niezmienne.

Miej na uwadze więc, że wszystko, co trzymasz online może być upublicznione. Czemu? Powód może być bardzo błahy. Może tak być przez twoją nieuważność, lecz także przez zaniedbania dostawy usług, z których korzystasz. Ważne dokumenty, zdjęcia czy inne materiały, które są dla ciebie istotne i nie mogą wpaść w niepowołane ręce, najkorzystniej nie publikuj w sieci (/tiktalik.com/pl/). Inna istotna kwestia to hasło, jakie nie może być zbyt nieskomplikowane.

Wiedz, że możesz odszukać informacje na przedstawiany wątek, zatem kliknij w odnośnik oraz przeczytaj tu wiadomości, które będą Ci konieczne.

Takie hasło nie może być zbyt proste, żeby ktoś ze zbytnią łatwością go nie wykradł. Warto używać różnych znaków i różnych gabarytowo liter. Kolejna ważna sprawa ma także związek z hasłami. To znaczy, iż np. dostęp do e-maila czy do bankowości elektronicznej były opatrzone odmiennymi hasłami. Dzięki temu strata jednej usługi nie spowoduje, że powstanie ryzyko dla danych przechowywanych w pozostałych miejscach.

Linux server

Autor: Linux Screenshots
Źródło: http://www.flickr.com
Jasna sprawa, to niezbyt wygodne, ponieważ trzeba zapamiętać kilka haseł. Jednak, miejmy na uwadze, iż w dzisiejszych czasach bezpieczeństwo jest najbardziej istotne, zdecydowanie bardziej ważne niż nasza wygoda. Najkorzystniejszym więc sposobem jest ustalenie jednego hasła dla kilku mniej ważnych miejsc online i kilku bardzo dobrych haseł do najważniejszych kont. Takie zagrożenia zdarzają się w odniesieniu do różnych systemów. Czy to linux serwer a może Windows – nie ma większego znaczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*