Jaki posiadamy wybór w kwestii ekwipunku sprężarki do procesów osuszania powietrza? Sprawdźcie trzy główne rodzaje

Sprężone powietrze nazywane jest zazwyczaj „czwartym medium energetycznym” znajdującym zastosowanie w przemyśle. Ale przeciwnie do wody, gazu czy elektryczności – ten kto używa powietrza jest też jego wytwórcą.

przemysł

Autor: dr_zoidberg
Źródło: http://www.flickr.com
Całkiem prosto zostać swoim osobistym dostawcą tego rodzaju energii – musimy kupić i zainstalować sprężarkę do sieci poddanemu procesowi sprężenia powietrza czy osuszacze sprężonego powietrza i osprzętu towarzyszącego w naszym zakładzie. Jednym z najważniejszych etapów produkcji tego typu powietrza jest wybranie właściwej sprężarki. Jaki kompresor powietrza będzie najlepszy. w sumie to możliwe są trzy rozwiązania.

Priorytetową z nich jest sprężarka tłokowa. Zasada funkcjonowania sprężarki tłokowej jest niezbyt skomplikowana do zrozumienia. Również często zwana jest sprężarką wyporową (objętościową) – sprężarka tłokowa będzie pobierać konkretną objętość powietrza i poprzez tłok, ściślej pracę wymuszoną siłą przekazaną z połączonego z nim korbowodu, zmniejsza objętość zassanego powietrza, podnosząc jego ciśnienie Następną jest sprężarka śrubowa.

przemysł

Autor: andrum99
Źródło: http://www.flickr.com
Choć nie w tak naturalny sposób jak te wyposażone w tłok kompresory śrubowe są także narzędziami typu wyporowego. Sprężanie odbywa się przez zazębianie się dwóch wirników o naciętej linii (profilu) ślimakowej (śrubowej). Linia jednego wirnika („męskiego”, zwanego również najważniejszy lub [alufinish] czynnym) wchodzi w profil – zagłębienie drugiego („żeńskiego”, nazywanego też biernym). Te dwa wirniki obracają się w innych kierunkach. W sprężarkach wysmarowanych olejem wirnik podstawowy będzie napędzał wirnik bierny.

Następną jest sprężarka odśrodkowa. Jeżeli sprężarki odśrodkowe posiadają identyczny rezultat pod postacią sprężonego powietrza jak podane poprzednie systemy, to należy podkreślić, że osiągają je w zupełnie rozmaity sposób. W czasie gdy sprężarki śrubowe i tłokowe sprężają działając przez zmniejszanie objętości zassanego powietrza, to sprężarki odśrodkowe podnoszą ciśnienie poprzez zmaksymalizowanie prędkości powietrza. Z tego powodu są one często zwane sprężarkami dynamicznymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*