Który Nikon będzie dobrym zakupem? Mini poradnik dla kupujących lustrzankę – podpowiadamy co warto kupić

Na rynku fotograficznym wciąż pojawiły się najnowsze aparaty w segmencie lustrzanek. W tym zestawieniu przyjrzyjmy się przedsięwzięciom Nikona, zaczynając od najdroższego – pełnoklatkowego modelu D800, który od niedawna rywalizuje z EOS 5D Mark III Canona o porównywalnych parametrach użytkowych.

aparat nikon

Czym wyróżnia się lustrzanka cyfrowa Nikona? To, co przykuwa największą uwagę to matryca typu CMOS o rozdzielczości 36,3 megapikseli, która wspaniale pełni swoją funkcję w fotografii studyjnej czy reklamowej, zapewniając użytkownikowi maksymalną jakość zdjęć. Drugim, ale bez wątpienia jednym z największych walorów wybranego aparatu jest nowoczesny system redukcji szumów, który sprawdza się również przy wysokim ISO. Potwierdzeniem są testy wykonane na obu aparatach, które zdecydowanie obrazują, że w tym przypadku lustrzanka Nikon D800 nie ma sobie równych i można nią robić dobre jakościowo zdjęcia nawet przy kiepskim oświetleniu.
Ostatnim punktem programu jest 51-punktowy autofocus, umożliwiający kreację obrazów różnej ostrości i z niespotykaną dotąd głębią kolorów.

Następny w kolejności aparat cyfrowy Nikon jest produktem z nieco niższej półki. Bądź co bądź typ D7100 to całkiem przyzwoita i profesjonalna lustrzanka, którą wyposażono w matrycę CMOS o wysokiej rozdzielczości 24,1 megapikseli oraz ulepszony autofocus. Korpus nie ma optycznego filtru dolnoprzepustowego, co umożliwia lepsze wykorzystanie funkcji matrycy oraz pozwala uzyskać oczekiwaną ostrość fotografii, nawet przy ich najwyższej rozdzielczości.

Poza tym elementy zewnętrzne i podzespoły wykonano z najlepszej klasy tworzyw, co sprawia, że aparaty Nikon D7100 są wytrzymałe na wpływ niekorzystnych warunków pogodowych oraz kurzu. Największą wadą aparatu jest kiepska praca (zarządzanie kompetencjami) systemu autofocus w trybie filmowania, więc model nie może być używany do nakręcania dynamicznych obrazów. Posiada, jednak, większy limit nagrywania niż analogiczny sprzęt tej klasy także zdublowane zloty SD, umożliwiające fotografującemu rejestrowanie długich filmów.

nikon-zdjęć

Ostatni, a równocześnie najtańszy z opisywanych aparatów to Nikon D5200, stworzony z myślą o amatorach filmowania. Lustrzanka ma wbudowaną matrycę CMOS (rozdzielczość 24,1 MP) oraz efektywny procesor EXPEED 3, umożliwiający błyskawiczne przetwarzanie zdjęć. Nikon D5200 może się także poszczycić ruchomych wyświetlaczem LCD oraz możliwością rejestrowania zdjęć D-Movie w rozdzielczości Full HD. W czasie nagrywania możemy przetestować kilka programów tematycznych, automatycznie ustawiających kamerę do naszych wymagań, jak aktywną funkcję D-Lighting.
Wypróbowanym pomysłem jest również 39-polowy system autofocus, który umożliwia uzyskanie oczekiwanej ostrości obrazów w chwili przejścia trybu zdjęć na tryb filmowania. Przez wzgląd na zaawansowaną funkcjonalność, Nikon D5200 lokuje się na wysokiej pozycji wśród profesjonalnych aparatów dla laików i choć droższy może rywalizować z aparatami pozostałych koncernów.

Lustrzanki cyfrowe Nikona nie obniżają standardów i cieszą się dużym uznaniem wśród użytkowników. Solidnie zbudowane, wyposażone w ciekawe funkcje oraz wciąż niezawodne aparaty to idealny sprzęt dla profesjonalnych fotografików.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*